Kafkárna: Centrum pro umění a ekologii 

Kafkárna: Centrum pro umění a ekologii je jedinečný organismus, který se skládá z budovy, zahrady, lidí, sochařských děl ve stavu stávání se, zvířat, která zde žijí nebo procházejí kolem, rostlin, hub a interakcí mezi všemi těmito aktéry. Zve ty, kteří jsou otevřeni učení prostřednictvím umění, teorie a kolektivní praxe, a zapojuje je do vzájemného mezigeneračního procesu učení. Věnuje pozornost přírodním procesům, které jsou mimo lidskou kontrolu, a také často marginalizovaným hlasům, perspektivám a praktikám. Zpochybňuje také své vlastní fungování a klade si otázku, co znamená být ekologickou institucí - institucí, která slouží jako tvůrčí a vzdělávací prostor i jako útočiště ve světě poznamenaném četnými krizemi. 

Kafkárna: Místo 

Kafkárna je 100 let starý sochařský ateliér a zahrada vytvořená pro významného meziválečného sochaře Bohumila Kafku. Kafka zde realizoval svá monumentální díla, včetně ve své době největší jezdecké sochy Jana Žižky, dnes umístěné na pražském vrchu Vítkově. V době komunismu zde sochaři pracovali i nadále, včetně projektu monumentálního Stalinova pomníku, který byl v 50. letech umístěn na pražské Letné. Od počátku 90. let ateliér využívá Vysoká škola uměleckoprůmyslová (UMPRUM) jako sochařský atelier. Dřevěná budova, původně zamýšlená jako dočasná stavba, je stále z velké části v původním stavu a je obklopena velkou zahradou. Během 100 let, kdy zde umělci pracovali a žili, se v ateliéru a zahradě nahromadilo mnoho vrstev umění a historie - především kameny, fragmenty soch a stromy - a vytvořilo jedinečný vesmír - zónu tvořivosti, setkávání a útočiště. 

Kafkárna: Program 

V roce 2020 začal Ateliér sochařství UMPRUM otevírat prostor Kafkárny širší veřejnosti a postupně definovat svůj program na pomezí ekologie a umění. O rok později vzniklo Centrum umění a ekologie UMPRUM s programem zaměřeným na tři vzájemně propojené tematické cykly: budování komunit, ekofeminismus a degrowth. V letech 2022-2024 byl za finanční podpory Norských fondů realizován bohatý mezinárodní program. Jádro programu tvořila tři sympozia (říjen 2022, květen 2023 a říjen 2023) a také vernisáž výstavy a křest knihy (duben 2024). Od té doby se v Kafkárně nadále konají kratší akce pro studenty i veřejnost (workshopy, čtení, přednášky, projekce, večeře), také se sem postupně přesouvá část vzdělávacího programu týkajícího se umění a ekologie. 

Kafkárna spolupracovala mimo jiné s berlínským kolektivem Raumlabor nebo pražským atelierem MAK!, se kterými v atelieru i zahradě vytvořila několik staveb: kuchyně, učebnu nebo pec na pizzu. Kafkárna také navázala spolupráci s několika umělci z organizace Concerned Artists Norway (CAN), která sídlí na ostrově nedaleko Osla a jejíž umělecké přístupy sjsou podobné přístupům našim. Na základě těchto zkušeností jsme rozvíjeli naše centrum a kromě konzultací jsme s CAN v Kafkárně realizovali i několik workshopů a performancí. Kafkárna je stále prostorem, kde mohou studentky a studenti umění realizovat své tvůrčí experimenty. Vedle odborného a komunitního programu Kafkárna často pořádá akce pro děti, a to prostřednictvím dočasných pracovních skupin, letních táborů a vydáváním dětského časopisu. Kafkárna také nedávno vydala dvousvazkovou knihu Dům a zahrada, která je kolektivní antologií a teoreticko-uměleckou reflexí tohoto probíhajícího projektu.